Poradnik taniego latania – Rezerwacja Wizzair.

Jest to pierwsza część z serii poradników dotyczących najczęstszych problemów początkujących podróżoholików 🙂

Opiszę tu jak od A do Z zarezerwować bilet za pośrednictwem strony Wizzair. com

Zakładam że macie już obrany kierunek i upatrzony termin podróży, jeśli nie poradnik jak polować na okazję ukaże się niedługo 🙂

 

Jako że zaczynamy od początku to od początku!

Najpierw zakładamy konto na stronie przewoźnika. Nie jest to obowiązkowe ale daje sporo korzyści, wszystkie loty widzimy w jednym miejscu, nie musimy pamiętać numerów rezerwacji itp.

 

Zakładanie konta jest bardzo proste, najpierw klikamy „zarejestruj się”

Wizzair jak rezerwować bilet


 

Uzupełniamy dane kontaktowe, nie kłamiemy i nie ściemniamy! Dane oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Ważna uwaga: nie używamy polskich liter, Zamiast „Ł” piszemy „L”, zamiast „ą” piszemy „a” i tak dalej 🙂

Jak kupić bilet wizzair

Informacje nieobowiązkowe jak i część związaną z danymi do dokumentów podróżnych możemy pominąć. Możemy je uzupełnić w każdej chwili.

Jak kupić bilet Wizzair

Klikamy kontynuuj i po krzyku. Gratulacje, masz już własne konto WIZZ! Nic więcej nie musisz klikać, nie ma żadnego potwierdzenia mailem itp.

 

Przechodzimy ponownie na stronę główną, w prawym górnym rogu powinno ukazać się nasze imię, oznacza to że jesteśmy zalogowani 🙂

Następnie wybieramy skąd chcemy lecieć oraz dokąd. Uzupełniamy datę wylotu, przylotu oraz liczbę osób w zależności od wieku i klikamy szukaj.

Ważne: dla przewoźnika ważny jest wiek w momencie wylotu, nie w momencie rezerwacji biletu!

Poradni k

 

 

W odpowiedzi dostaniemy możliwe daty i godziny wylotu wraz z cenami za jedną osobę. Ceny dzielą się na dwie kategorie, zwykłe oraz „Wizz discount Club” Na górze mamy możliwe godziny wylotu (lot wychodzący), poniżej możliwe godziny powrotu. Jeśli chcemy podejrzeć ceny na następny bądź poprzedni dzień, klikamy:  pokaż poprzednie lub pokaż kolejne dni. Mamy tylko jedno ograniczenie, nie możemy wrócić wcześniej niż wylecieliśmy:)

Zwykłe ceny są dla każdego, nie musicie mieć żadnych specjalnych kart, nie ma żadnych kruczków, haczyków itp. Za tyle ile widzicie da się polecieć!

Rezerwacja biletu wizzair

Aby skorzystać z niższych cen należy wykupić członkostwo w ich programie partnerskim. O ile przy podróży jednej osoby jest to raczej nieopłacalne, przy dwóch osobach warto rozważyć tą opcję. Członkostwo wykupujemy na rok i możemy je wykupić jedynie wraz z rezerwacją biletu. Realne zniżki są dosyć spore zwłaszcza przy droższych biletach (powyżej 100zł). Zniżka przypisana jest do danej osoby. Nie możemy jej w całości przenieść na inną osobę, więc warto się zastanowić przed zakupem.

Do wyboru mamy dwa warianty członkostwa:

Standard– Koszt to 139zł na rok. Posiadając to otrzymujemy zniżkę dla siebie oraz dla osoby która podróżuje z nami. Nie możemy kupić biletu tylko dla kogoś korzystając z naszych zniżek.  Wybierając opcję standard możemy w każdej chwili rozszerzyć ją do opcji „grupa” za 90zł

Grupa: Koszt to 229zł na rok. Razem z nami (wraz z naszymi zniżkami) może podróżować 5 innych osób. Jeśli chcemy kupić bilet dla znajomych, tak aby otrzymali nasze zniżki, również musimy kupić bilet dla siebie. Lecieć już nie musimy:).  Często koszt naszego biletu będzie mniejszy niż realne zniżki dla pozostałych. W internecie często można się natknąć na oferty osób pomagających zakupić tańsze bilety, tak to właśnie działa:)

 

Wizz discount club co to

 

Wracamy do rezerwacji biletu.  Na zdjęciach ceny są już niższe gdyż posiadam członkostwo, jednak dla osób nieposiadających tego nic praktycznie się nie zmienia poza ceną. Cały proces wygląda podobnie. Aby wybrać godzinę wylotu i przylotu klikamy na odpowiednie pole z ceną. podświetli się na różowo jak poniżej. Po prawej stronie zobaczymy podsumowanie lotu. Sprawdźcie dwa razy czy wszystko się zgadza,teraz da się zmienić godziny i dni zwyczajnie klikając w inne pole, po zapłacie niestety już nic nie da się zmienić. Jeśli wszystko się zgadza, zaznaczamy „akceptuje zasady” (legenda głosi że ktoś je kiedyś przeczytał!) i klikamy kontynuuj.

Wizzair Rezerwacja

W kolejnym kroku uzupełniamy podstawowe dane dotyczące podróży. Dla każdego podróżnego musimy uzupełniać wszystkie pola osobno.

Pola pierwszej osoby dorosłej zostają uzupełnione automatycznie danymi z konta. Nic tu zazwyczaj nie zmieniamy, bardziej interesują nas pola które są trochę niżej. Musimy wybrać rodzaj bagażu oraz rodzaj odprawy na każdy odcinek lotu.

Bagaż podręczny: jest to bagaż który zabieramy ze sobą do samolotu, za darmo możemy wnieść mały bagaż podręczny, tj. torbę, plecach lub coś podobnego o maksymalnych wymiarach 42x32x25 cm, praktycznie jeśli mamy miękki plecach lub torbę kilka cm nie zrobi różnicy, jeśli mamy plastikową walizkę przekraczającą te wymiary to nie radzę kombinować. Za dodatkową opłatą możemy rozszerzyć wymiary do 56x45x25 cm. Cena za tą opcje zobaczymy po rozwinięciu menu wyboru, różni się w zależności od trasy, płatna osobno za każdy odcinek.

W tym konkretnym przypadku wybrałem opcję mały bagaż podręczny, to co zabiorę ze sobą nie przekroczy maksymalnych wymiarów. Gdyby jednak przed wylotem okazało się że jednak się że jednak wymiary zostaną przekroczone, można rozszerzyć mały bagaż do dużego zgodnie z cennikiem.

Bagaż rejestrowany: Jest to duży bagaż który nie zabieramy ze sobą na pokład, zostaje on nadany w luku bagażowym, jest to dużo droższa opcja która obecnie nas nie interesuje. Jeśli ktoś chciałby abym wytłumaczył co i jak z przykładami proszę śmiało pisać. W przypadku taniego podróżowania raczej nie korzysta się z tej opcji a więc wybieramy opcję „brak-bezpłatnie”

Odprawa: W dużym skrócie to potwierdzenie swoich danych, bagażu i wydrukowanie biletu. Możemy to zrobić za darmo przed internet lub odpłatnie na lotnisku. Wybór jest chyba oczywisty, wybieramy „internet”

 

Jeśli nie podróżujemy sami klikamy na „dorośli 2” i uzupełniamy wszystko analogicznie jak wyżej. Pamiętajcie że wpisanych danych (imię i nazwisko) nie można zmienić!

Po uzupełnieniu danych zamknij oczy na 30 sekund i jeszcze raz sprawdź wszystko! Jeśli się zgadza, kliknij kontynuuj.

Jak zarezerwować bilet wizzair

Powinno wyskoczyć okienko przypominające że nie mamy bagażu rejestrowanego (tego dużego nadawanego osobno). Klikamy „kontynuuj bez dodawania bagażu”.  Jeśli okienko nie wyskoczyło nie ma się czym przejmować,

 

Bagaż rejestrowany wizzair

 

Kolejnym krokiem jest wybór miejsca. Kiedyś nie było przydziału miejsc a przed wejściem do samolotu rozgrywały się dantejskie sceny, każdy chciał siedzieć przy oknie:). Obecnie obowiązuje przydział miejsc, za darmo dostajemy miejsce losowo, plusem jest że jeśli nie podróżujemy sami system stara się przydzielić miejsca obok siebie. Po lewej stronie widzimy miejsca które nam przydzieliło, jeśli chcemy zmienić je na inne, klikamy na interesującym nas miejscu, cena za każde miejsce jest podana po prawej stronie. Cenę liczy się za osobę, za jeden odcinek lotu. My podróżujemy tanio,  więc nic nie zmieniamy. Klikamy kontynuuj.

Przydział miejsc wizzair

 

Jesteśmy na dobrej drodze do naszego upragnionego pierwszego biletu! Uzupełniamy teraz kolejną zakładkę.

Do wyboru mamy:

Wizz Priority Boarding: Pierwszeństwo wejścia na pokład. Najpierw wpuszczane do samolotu są osoby które wykupiły tą opcję, potem cała reszta. W praktyce nie ma to obecnie sensu, miejsca są przydzielane z automatu więc tak czy tak trafimy na swoje miejsce. Nie zaznaczamy nic.

Wizz Flex: Możliwość zmiany godzin lotu. W praktyce nieopłacalne, sama zmiana jest za darmo ale musimy pokryć różnice w cenie biletu. Nie dość że opcja jest droga, to kupując tanie bilety więcej stracimy na wyborze tej opcji niż w przypadku jeśli zwyczajnie kupimy inny bilet. Wybieramy „nie dziękuję”

Ubezpieczenie turystyczne: Tego chyba nie muszę tłumaczyć, każdy podejmuje świadomie tą decyzję. Praktycznie w przypadku krótkich wypadów taniej wychodzi ubezpieczyć się w innym miejscu, wybieramy „nie dziękuję”

Jak zarezerwować bilet WIZZAIR

Kolejne opcje to:

Transport na lotnisku: Wizzair za nas zorganizuje dojazd z centrum danej miejscowości na lotnisko i na odwrót. Praktycznie jest to nieopłacalne, dużo taniej samemu wszystko zorganizować lub skorzystać z poradników które niebawem się ukażą 🙂 Nie wybieramy tu nic.

Informacja o lotach: Za jedyne 4zł dostaniemy sms z danymi lotu które są nam kompletnie nieprzydatne w tej formie, poza tym wszystko jest dostępne na stronie przewoźnika. Nie zaznaczamy nic.

Gwarancja opóźnienia: Jeśli lot będzie opóźniony otrzymamy 100 do wydania na kolejne loty, nie można tego spieniężyć. Raczej nie warto wybierać tej opcji, nie zaznaczamy nic.

Jeśli wszystko uzupełniliśmy, klikamy kontynuuj i przechodzimy dalej, jeśli wrócimy do tej strony, oznacza to że o czymś zapomnieliśmy i zostanie to podświetlone na czerwono.

Jak zarezerwować bilet WIZZAIR

Kolejną super ofertą którą chcą nam wcisnąć jest wynajem auta. Nie korzystamy z tej opcji, klikamy „dalej”

Wynajem auta Wizzair

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych płatności, wpisujemy tam nasze dane, osoby która płaci:)

Wizzair potrzebuje te dane do wystawienia faktury po poprawnym przejściu przez płatność w następnym kroku. Wpisujemy dane, na samym dole zaznaczamy „Akceptuj Politykę prywatności” i klikamy kontynuuj. Tu podobnie jak wcześniej nie używamy polskich znaków. Obowiązkowe są pola oznaczone gwizdką. Jeśli coś źle wpiszemy po kliknięciu kontynuuj nie przejdziemy dalej a pola błędnie wypełnione podświetlą się na czerwono. Jeśli wszystko jest ok, klikamy kontynuuj i szykujemy się do płacenia, za darmo niestety nie ma nic:)

Jak kupć bilet na wizzair

Do wyboru mamy kilka opcji płatności

Omówmy najważniejsze

Karta kredytowa: Chyba najwygodniejsza i najszybsza forma płatności. Obecnie większością kart da się zapłacić przed internet. Wypełniamy obowiązkowe pola i gotowe 🙂

Jak zapłacić za bilet

Jeśli nie posiadamy karty to nic straconego, możemy zapłacić zwykłym przelewem. Klikamy na pole „przelew bankowy” aby podejrzeć dane potrzebne do przelewu.

Przelew wizzair

Jeśli wybraliśmy płatność kartą,uzupełniamy dane,  klikamy „zarezerwuj lot” i cieszymy się biletem. Jeśli wybraliśmy „przelew bankowy” również klikamy zarezerwuj lot i niezwłocznie wykonujemy przelew. Nasza rezerwacja ważna jest 24, w ciągu tego czasu należność za lot musi znaleźć się na koncie przewoźnika. Nie zmieniamy również nic w danych do przelewu, zwłaszcza tytule!. Po zaksięgowaniu wpłaty otrzymamy bilet oraz potwierdzenie mailowo. Jeśli wybraliśmy płatność kartą, potwierdzenie otrzymamy po kilku sekundach.

I gotowe! Mamy już zarezerwowany lot!

Potwierdzenie wizzair.

 

 

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *